HSPA monitor skorezdravotnictvi.cz · Indikátor

Struktury · Financování zdravotnictví · Dlouhodobá péče · 2024

Příjemci příspěvku na péči (průměrný měsíční počet)

Stav ověření: Ověřeno

Průměrný měsíční počet vyplácených příspěvků na péči v daném kalendářním roce, v tisících osob. Příspěvek na péči je dávka podle § 7 a násl. zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách: náleží osobě, která je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné osoby, a vyplácí se ve čtyřech stupních závislosti (I. lehká až IV. úplná) podle výsledku sociálního šetření a posudku posudkové služby ČSSZ. Dávka není vázána na registrovaného poskytovatele — příjemce s ní může zaplatit pobytovou nebo terénní službu, nebo ji použít na péči zajištěnou rodinou. Zdrojem je výkaz MPSV, jehož agregáty publikuje ČSÚ v ročence „Vybrané údaje o sociálním zabezpečení“ (tab. 4.2 průměrný měsíční počet dávek, tab. 4.1 výdaje, tab. 4.5 příjemci podle věku a stupně závislosti k prosinci, tab. 4.6 podle krajů a pohlaví). Indikátor je nejlepším dostupným měřítkem toho, jak velkou skupinu lidí stát uznává jako závislé na péči druhých, a zároveň hlavním finančním vstupem do celého systému dlouhodobé péče — 41,3 miliardy korun v roce 2024.

373 tis. osob
Signál: neutrální
Srovnání (rok 2024)
Česko373 tis. osob

Proč na tom záleží

Příspěvek na péči je největší jednotlivá položka, kterou stát do dlouhodobé péče posílá — 41,3 miliardy korun v roce 2024, zhruba 2,83násobek roku 2007 — a zároveň jediné číslo, které ukazuje, kolik lidí Česko formálně uznává jako závislé na pomoci druhých: 373 tisíc měsíčně, z toho 69 % seniorů. Proto je zařazen mezi Struktury a do domény financování: je to vstup, ze kterého se platí pobytová i terénní péče, a současně měřítko rozsahu problému, který má systém řešit. Pro čtení dashboardu je klíčové, že tento indikátor a indikátory kapacity spolu nesedí. Příjemců je 373 tisíc; v zařízeních sociálních služeb žije 81 tisíc lidí; pečovatelskou službu využívá 90 tisíc lidí a klesá. Většina uznané potřeby se tedy odehrává mimo formální síť — v domácnostech, kde péči obstarává rodina, nejčastěji dcera nebo manželka. Studie zpracovaná pro Asociaci poskytovatelů sociálních služeb tento poměr vyčísluje na 71,6 % příjemců bez registrovaného poskytovatele (data 2021, s. 41), ale konkrétní podíl se z veřejných zdrojů ověřit nedá — a to je samo o sobě zjištění: stát neví, za co se jeho největší dávka na péči utrácí. Indikátor je také varováním před nekritickým přebíráním čísel: rozdíl mezi 258 tisíci seniory podle ČSÚ a 300 tisíci, které studie připisuje ÚZIS, představuje 42 tisíc osob a v projekcích nákladovosti systému se násobí.

Co hodnotu ovlivňuje

Demografie. Příspěvek na péči je silně věkově vázaný: ve věku 85+ ho pobírá 46 % osob, mezi 65–74 lety jen zlomek. Populace 85+ vzroste podle projekce ČSÚ z 213 620 osob (2025) na 393 794 (2035), takže i při neměnných pravidlech počet příjemců poroste. Posudková praxe. Stupeň závislosti určuje posudkový lékař podle deseti základních životních potřeb; metodika i její výklad se mění a přímo řídí jak počet přiznaných dávek, tak jejich rozložení do stupňů. Kapacita posudkové služby zároveň určuje délku řízení. Výše dávky a valorizace. Sazby stanoví zákon; jejich zvýšení nemění počet příjemců okamžitě, ale zvyšuje motivaci o dávku požádat a výrazně mění výdaje (41,3 mld. Kč v roce 2024). Informovanost a administrativní bariéra. Žádost podává člověk sám nebo jeho rodina na Úřadu práce; v krajích s lepší sociální prací a hustší sítí poskytovatelů je pokrytí seniorů vyšší (Zlínský kraj 13 %) než tam, kde lidé o nároku nevědí nebo řízení vzdají (Praha 8 %). Vazba na síť služeb. Kde chybí registrovaný poskytovatel, zůstává dávka kompenzací rodinné péče; kde síť je, mění se v úhradu služby. Tím se z příspěvku stává zároveň nástroj financování poskytovatelů — u domovů pro seniory tvoří příjmy z příspěvku na péči podstatnou část rozpočtu zařízení. Rozpočtová politika. Dávka je mandatorním výdajem státního rozpočtu; každá úprava sazeb nebo podmínek nároku je proto především fiskálním rozhodnutím MF a MPSV.

Metodika

Definice
Průměrný měsíční počet vyplácených příspěvků na péči v daném kalendářním roce, v tisících osob. Příspěvek na péči je dávka podle § 7 a násl. zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách: náleží osobě, která je z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu závislá na pomoci jiné osoby, a vyplácí se ve čtyřech stupních závislosti (I. lehká až IV. úplná) podle výsledku sociálního šetření a posudku posudkové služby ČSSZ. Dávka není vázána na registrovaného poskytovatele — příjemce s ní může zaplatit pobytovou nebo terénní službu, nebo ji použít na péči zajištěnou rodinou. Zdrojem je výkaz MPSV, jehož agregáty publikuje ČSÚ v ročence „Vybrané údaje o sociálním zabezpečení“ (tab. 4.2 průměrný měsíční počet dávek, tab. 4.1 výdaje, tab. 4.5 příjemci podle věku a stupně závislosti k prosinci, tab. 4.6 podle krajů a pohlaví). Indikátor je nejlepším dostupným měřítkem toho, jak velkou skupinu lidí stát uznává jako závislé na péči druhých, a zároveň hlavním finančním vstupem do celého systému dlouhodobé péče — 41,3 miliardy korun v roce 2024.
Jednotka
tis. osob
Směr
závisí na kontextu
Frekvence
ročně
Garanti dat
ČSÚ (ročenka „Vybrané údaje o sociálním zabezpečení“, tab. 4.1, 4.2, 4.5, 4.6; tematická stránka „Senioři v datech“), MPSV (správce dávky, metodika sociálního šetření, Úřad práce ČR jako výplatní místo), ČSSZ — lékařská posudková služba (posouzení stupně závislosti), Ministerstvo financí (rozpočtová kapitola dávek)
Metodická poznámka
Hodnota je průměrný měsíční počet vyplacených příspěvků na péči za rok podle tab. 4.2, v tisících osob. Rok 2024: 372 996, tedy 373,0 tis. Časová řada (tis. osob): 2007 259,9 · 2008 308,6 · 2009 308,3 · 2010 314,2 · 2011 307,4 · 2012 309,4 · 2013 321,3 · 2014 332,0 · 2015 337,0 · 2016 346,1 · 2017 353,0 · 2018 360,9 · 2019 363,5 · 2020 366,5 · 2021 357,5 · 2022 362,5 · 2023 369,6 · 2024 373,0. Řada roste plynule s jedinou výjimkou — poklesem v roce 2021 (−9,0 tis. proti roku 2020), který odpovídá nadúmrtnosti seniorů v pandemii covidu-19. | STRUKTURA K PROSINCI 2024 (tab. 4.5, stav k datu): celkem 374 127 osob, z toho I. stupeň 101 735, II. stupeň 115 336, III. stupeň 98 541 a IV. stupeň 58 515; ve věku 65+ celkem 258 279 osob (69,0 % všech příjemců), po skupinách 65–74 let 53 441, 75–84 let 108 791, 85–94 let 86 529 a 95 a více 9 518. Vztaženo k populaci 65+ (2 259 211 osob k 1. 1. 2025 podle střední varianty projekce ČSÚ 2023) pobíralo dávku zhruba 11,4 % seniorů. Podle ČSÚ „Senioři v datech“ mělo v prosinci 2023 dávku přiznáno 46 % osob ve věku 85 a více let, s krajským maximem 13 % všech seniorů ve Zlínském kraji a minimem 8 % v Praze. Ženy tvořily v prosinci 2024 celkem 224 535 příjemců proti 149 592 mužům (tab. 4.6), tedy 60 %. | VÝDAJE (tab. 4.1, mil. Kč): 2007 14 608 → 2020 33 094,3 → 2021 32 725,5 → 2022 36 376,2 → 2023 37 174,8 → 2024 41 279,6. Za sedmnáct let tedy nominálně 2,83×, zatímco počet příjemců vzrostl 1,44× — zbytek je valorizace sazeb dávky. | ROZPOR SE STUDIÍ: studie zpracovaná pro Asociaci poskytovatelů sociálních služeb uvádí, že příspěvek na péči pobíralo v roce 2024 zhruba 300 tisíc osob ve věku 65+, a připisuje údaj ÚZIS. Ověřit se to nepodařilo: primární data ČSÚ/MPSV dávají za prosinec 2024 celkem 258 279 osob 65+ (o 41,7 tis. méně) a jediný zdroj ÚZIS, na který studie odkazuje (https://www.uzis.cz/index.php?pg=record&id=5215), je Aktuální informace 33/12 z roku 2012 — souhrn publikace OECD „Help Wanted? Providing and Paying for Long-Term Care“, který žádná česká čísla za rok 2024 neobsahuje. Podíl 65+ mezi příjemci (69 %) naopak studie uvádí shodně s ČSÚ. | ÚDAJ, KTERÝ SE NEPODAŘILO OVĚŘIT: táž studie uvádí na s. 41, že 71,6 % příjemců příspěvku na péči nečerpá péči od registrovaného poskytovatele (data za rok 2021). Řádové vyznění podporuje srovnání s ČSÚ — v zařízeních sociálních služeb žilo ke konci roku 2024 celkem 81 357 osob, tedy zlomek z 373 tisíc příjemců — ale konkrétní procento je údajem studie, nikoli hodnotou dohledanou v primárním zdroji, a jako takové se uvádí.
Omezení
1. **Počet příjemců není počet lidí, kteří péči potřebují.** Nárok vzniká až po žádosti, sociálním šetření a posudku lékařské posudkové služby; kdo o dávku nepožádá, na řízení nedosáhne nebo je zamítnut, ve statistice není. Doba řízení a přísnost posudkové praxe se v čase mění a promítají se do řady stejně jako skutečná potřeba. 2. **Směr je záměrně context_dependent.** Růst počtu příjemců lze číst jako zhoršení (víc lidí je závislých na péči) i jako zlepšení (systém uznává větší část skutečné potřeby, dávka je dostupnější). Indikátor proto nemá signál a slouží jako kontext k ukazatelům kapacity a dostupnosti, ne jako hodnotící metrika. 3. **Dvě různé veličiny se snadno zamění.** Průměrný měsíční počet dávek za rok (372 996 v roce 2024) a stav k prosinci (374 127 osob) se liší a v citacích se často mísí; struktura podle věku a stupně je dostupná jen ke stavu k prosinci. 4. **Dávka neříká, kdo péči poskytuje.** Příspěvek není vázán na registrovaného poskytovatele, takže z počtu příjemců nelze odvodit, kolik péče odvedly formální služby a kolik rodina; statistika o využití dávky u registrovaných poskytovatelů se veřejně nepublikuje. 5. **Výdaje jsou nominální.** Řada 14,6 → 41,3 mld. Kč (2007–2024) není očištěná o inflaci ani o valorizaci sazeb dávky (zejména skokové zvýšení III. a IV. stupně), takže růst výdajů nelze číst jako růst objemu poskytnuté péče. 6. **Věková hranice 65+ je konvence.** Dávku pobírá i 33 777 dětí do 17 let a 82 071 osob ve věku 18–64 let (prosinec 2024); indikátor sleduje celek, seniorská část se odvozuje z tab. 4.5. 7. **Bez mezinárodního benchmarku** (viz benchmark_source).

Zdroj dat

ČSÚ — Vybrané údaje o sociálním zabezpečení 2024 (tab. 4.2 a 4.5; data MPSV) — primární zdroj ↗

Staženo: 2026-09-05 · ověřeno: 2026-09-05 · původ: seed

Interaktivní detail: graf trendu a krajská mapa →